Nízkoemisní sklo, známé také jako sklo s nízkou emisivitou, je typ skla, které je opatřeno téměř zcela průhledným tepelným povlakem, který při nízkých teplotách zadržuje teplo a v létě udržuje v domě chlad. Nízkoemisní sklo pomáhá minimalizovat množství UV záření, které může sklem procházet.
Nízkoemisní sklo lze vytvořit dvěma způsoby, a to jako sklo s měkkou vrstvou a sklo s tvrdou vrstvou. Obě tyto verze nízkoemisivního skla nabízejí různé vlastnosti, zejména pokud jde o zadržování tepla a další důležité faktory.
Nízkoemisní sklo s ochranou proti slunečnímu záření je navrženo tak, aby snižovalo množství tepla, které může pronikat do místnosti, což znamená, že jejich použitím lze snížit spotřebu energie, a tím samozřejmě účty za vytápění a ochlazování.
Nízkoemisní skla s ochranou proti slunečnímu záření se vytvářejí pomocí procesu zvaného “pyrolytické pokovování”. Pyrolytický proces nanášení povlaku spočívá v tom, že se na sklo při vysokých teplotách nastříká tenký povlak v procesu plavení.
Proces float je základní technikou používanou při výrobě spotřebního skla, jako jsou zrcadla, čelní skla a skleněný nábytek. Spočívá v umístění roztaveného skla na roztavený kov, kterým je obvykle cín nebo olovo. To pak umožňuje kontrolovat a tvarovat sklo podle specifických potřeb výrobce, například podle tloušťky nebo délky.
Pasivní nízkoemisní skla, známá také jako “tvrdá vrstva”, jsou ideální pro chladné podnebí, protože umožňují vstup tepla do domu přes nízkoemisní vrstvu na zasklení, ale odrážejí teplo z interiéru zpět do domu.
Pasivní nízkoemisní sklo se vytváří technikou zvanou naprašování.
Pomocí magnetronového naprašovacího zařízení se z kovů, jako je stříbro, zinek a titan, vytvoří vrstva kompozitního filmu. Díky tomu získá sklo s tvrdou vrstvou ideální vlastnosti. Použití stříbra je hlavní hnací silou jeho úsporných a tepelně izolačních vlastností, zatímco ostatní kovy se používají ke zvýšení pevnosti, barvy a odrazivosti zasklení.
Instalace nízkoemisních skel je v současné době spojena s vyššími počátečními náklady ve srovnání s jinými tradičními skly, ale díky úsporám, které můžete potenciálně dosáhnout v následujících letech po instalaci, se počáteční nákup vyplatí.
Nízkoemisní skla se používají k tomu, aby v zimě udržovala teplo uvnitř domu a v létě bránila pronikání tepla do domu. Snižuje potřebu změn nastavení termostatu nebo klimatizace, takže můžete ušetřit energii.
Nízkoemisní skla snižují vaše účty za energii tím, že zlepšují izolaci. Izolace spočívá v udržení cenného tepla a instalace oken s tvrdým sklem ve vašem domě může být účinným způsobem, jak toho dosáhnout.
Další tipy týkající se izolace naleznete v našem článku “Jak zlepšit izolaci domu“.
Nízkoemisní sklo také snižuje oslnění televizoru jasným slunečním světlem. To je skvělá výhoda pro víkendová rána při sledování ranních programů.
Protože nízkoemisní skla vytvářejí reflexní povrch, teplo se od oken odráží zpět, takže interiér vašeho domova je sušší. Teplejší interiér snižuje riziko kondenzace vzdušné vlhkosti na studených površích. Kondenzace může vést k problémům s vlhkostí nebo plísněmi. Nízkoemisní skla proto pomáhají vašemu domovu být zdravějším místem pro vás i vaši rodinu.
Přečtěte si náš dnešní článek “Jak zastavit kondenzaci na oknech”.
Další zajímavé blogy o oknech a domech najdete v naší dnešní sbírce článků.
Improving your home's insulation can be a great way to lower heating bills, reduce your carbon emissions, a... Přečtěte si více
Je důležité se s kondenzací vypořádat, když k ní dojde - a zohlednit ji již při plánování nové stavby -, ab... Přečtěte si více
Střešní světlíky a střešní okna mohou být skvělým způsobem, jak vnést světlo do vašeho domova, ale jejich u... Přečtěte si více
Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.