Pro koncové uživatele

PRŮVODCE VÝBĚREM SPRÁVNÉ VELIKOSTI STŘEŠNÍCH OKEN: JAK VYBRAT OKNO OPTIMÁLNÍCH ROZMĚRŮ

Při stavbě nového domu nebo přestavbě podkroví má správná velikost střešního okna zásadní vliv na výsledný dojem z místnosti. Střešní okna nebo střešní světlíky jsou skvělým prostředkem, jak maximalizovat přísun denního světla a zajistit větrání podkrovních místností (nebo jiných podstřešních prostor v domě).

Konfigurátor střešních oken Dakea vám pomůže vybrat perfektní okno pro váš projekt – včetně velikosti, materiálu a dalších parametrů. Nezapomeňte si také přečíst naše tipy níže, kde najdete další informace týkající se výběru správné velikosti střešního okna.

KONFIGURÁTOR OKEN

KONFIGURÁTOR OKEN

STANDARDNÍ VELIKOSTI STŘEŠNÍCH OKEN DAKEA

Rozměry našich střešních oken se pohybují od malých oken C2A (55×78 cm) až po velká okna U8A (134×140 cm). Rozměry se vztahují na celé okno včetně rámu.

Systém velikostí střešních oken je kombinací písmen a číslic. První písmeno označuje šířku rámu a číslo udává délku (nebo výšku) rámu.

 Kód okna   Šířka rámu (cm)   Délka rámu (cm)  STŘEŠNÍ OKNA
C2A 55 78 Ultima Energy
C4A 55 98 Ultima Energy, Better Safe
C6A 55 118 Better Safe
F4A 66 98 Better Energy, Good PVC
F6A 66 118 Ultima Energy, Better View
M4A 78 98 Ultima Energy, Better Safe
M6A 78 118 Better Energy
M8A 78 140 Better View, Better Safe
M10A 78 160 Vertica Energy
P6A 94 118 Ultima Energy, Better Safe
P8A 94 140 Better Energy
S6A 114 118 Ultima Energy, Smoke Vent
S8A 114 140 Better Safe
U4A 134 98 Better Energy
U8A 134 140 Better Energy, Smoke Vent

 

Ne všechna naše střešní okna jsou dostupná ve všech velikostech. Použijte náš konfigurátor oken a zjistěte, který rozměr a výrobek nejlépe vyhovuje Vašim potřebám.

JAK VELKÉ BY MĚLO BÝT MOJE STŘEŠNÍ OKNO?

Hodně záleží na osobních preferencích a také na rozpočtu. Čím větší střešní okno, tím více světla (a tepla) propustí. Nicméně i poměrně malé střešní okno může přivádět hodně slunečního světla v závislosti na velikosti místnosti a poloze okna. Nejlepší volbou je použít náš konfigurátor oken, který vám pomůže vybrat to nejlepší pro vás.

CO VZÍT V POTAZ PŘI VÝBĚRU VELIKOSTI

Existuje několik faktorů, které by měly ovlivnit vaše rozhodnutí při výběru velikosti střešního okna pro daný projekt:

TYP MÍSTNOSTI

 

Typ místnosti, kterou plánujete vybavit střešními okny, bude mít vliv na to, jaká velikost střešního okna bude pro ni nejvhodnější. Kuchyně a koupelny jsou prostory náchylné k tvorbě kondenzátu a to v důsledku aktivit, jako jsou například vaření a sprchování. Volba většího okna pomáhá omezit tvorbu kondenzace, protože zajišťuje lepší větrání.

 

Typ místnosti má také vliv na velikost okna z hlediska jeho používání. Například koupelny se používají daleko méně než jiné místnosti v domě, takže obzvláště velké okno v koupelně může být menší prioritou než například v obývacím pokoji.

Bathroom with large rooflights

ROZPOČET PROJEKTU

 

I když kreativita a inspirace mohou vyžadovat krásná velká okna, každý projekt má svůj rozpočet, který je třeba mít na paměti. Ať už se jedná o rozpočet vaší společnosti na nový bytový komplex, nebo o osobní rozpočet klienta, vždy je důležité zvážit vliv pořizovacích nákladů. Větší okna stojí více než menší - i když často je jedno velké okno cenově výhodnější než dvě menší.

 

Dakea se zaměřuje na výrobu vysoce kvalitních a cenově dostupných oken pro profesionály. To znamená, že v našem sortimentu vždy najdete ideální střešní okno pro váš rozpočet, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě.

Single large sized roof window

TVAR A VELIKOST MÍSTNOSTI

 

Obecně platí, že čím větší je místnost, tím větší střešní okno je potřeba k maximalizaci přísunu denního světla a k vytvoření příjemného prostoru.

 

Existují však výjimky. Pokud jsou místnosti obzvláště velké nebo mají netradiční tvar, například tvar písmene L, může se stát, že více menších oken bude nejefektivnějším způsobem, jak vytvořit příjemné prostředí s dostatkem denního světla.

 

Jako orientační vodítko lze uvést, že na 25 m2 prostoru je třeba 5 m2 oken, aby se maximalizovalo přísun denního světla. Čím více se toto množství zmenší, tím tmavším dojmem bude místnost působit. Překročení této hodnoty samozřejmě pouze zlepší vizuální dojem z místnosti a rozšíří možnost výhledu z oken.

 

Mějte na paměti, že při takovém množství světla byste se měli podívat také na naše rolety do střešních oken !

Multiple smaller rooflights

KOLIK SVĚTLA JE POTŘEBA?

 

Do místností orientovaných na jih bude pravděpodobně dopadat sluneční světlo po celý den. Naopak do místností orientovaných na sever může dopadat jen málo přímého slunečního světla. To znamená, že v místnostech orientovaných na jih můžete použít menší střešní okna, zatímco místnosti orientované na sever mohou vyžadovat větší okna, abyste dosáhli stejného pocitu světla.

 

Zvážení toho, kolik světla bude místnost přijímat podle orientace do světových stran, vám pomůže vybrat nejvhodnější velikost střešního okna. Pokud přestavujete podkroví, které má střešní roviny orientované na sever i na jih, můžete snížit náklady na stavbu tím, že se rozhodnete umístit více menších oken například do jižní stěny namísto do severní. Při stejných pořizovacích nákladech tak získáte mnohem světlejší místnost.

 

Je dobré si však uvědomit, že v místnostech orientovaných na jih, které jsou celý den osluněné, může být příliš horko, pokud jsou okna velká. Místo toho se můžete rozhodnout pro několik malých střešních oken na jižní straně a větší okno na severní straně, které pomůže vyvážit světlo a teplotu.

South facing roof window

VÝHLED A SOUKROMÍ

 

I u střešních oken byste měli zvážit, jak budou ovlivňovat výhled z interiéru a soukromí uživatelů. U větších staveb, jako jsou nové bytové komplexy, může být těžší toto předvídat, ale u půdních vestaveb na stávajících nemovitostech by mělo být poměrně snadné tyto aspekty zohlednit a vyhodnotit.

 

Střešní okna jsou skvělým způsobem, jak maximalizovat světlo a soukromí, ale stále existuje možnost, že okna budou mít výhled například na protější domy. Zvažte, k čemu bude místnost sloužit a jak to ovlivní požadovanou úroveň soukromí.

 

Například koupelny, do kterých je vidět z protějších domů i přes střešní okna, by měly mít menší okna než místnosti podobných velikostí - například kuchyně nebo obývací pokoje. V nabídce máme řadu vnitřních a vnějších rolet pro zvýšení soukromí při zachování přístupu světla.

 

Na druhou stranu, pokud dům nabízí fantastický výhled, můžete zvážit volbu velkých oken, abyste zvětšili výhled zevnitř. Tím se zvýší hodnota nemovitosti.

Small size roof window

VELIKOSTI SVĚTLÍKŮ

Dimenzování světlíků se vzhledem k jejich funkci výrazně liší od dimenzování střešních oken. Zatímco střešní okna se používají při přestavbách podkroví, světlíky nebo výlezy se používají v neobydlených prostorách. Pomáhají zajistit větrání a denní světlo v podkrovních prostorách, které se používají například pro skladování.

To znamená, že pro nevytápěnou a neobývanou půdní vestavbu nemusíte mít světlík stejné velikosti, jako byste potřebovali střešní okno v případě vestavby vytápěné a obývané.

Často je lepší zvolit buď jeden malý světlík, nebo více malých světlíků, s ohledem na velikosti místnosti. Větší půdní prostor může potřebovat více světlíků nebo větší světlík, aby byl dobře osvětlen a větrán.

JAKÉ JSOU STANDARDNÍ VELIKOSTI SVĚTLÍKŮ?

 Typ světlíků   Kód velikosti   Velikost (cm) 
KFE 4555 45×55
KFE 4573 45×73
KFE 6565 65×65
KFE 8585 85×85
KFE Red 4555 45×55
KFE Red 4573 45×73
KFE U 4573 45×73

 

Střešní okna se dodávají v širší škále velikostí, jak můžete vidět výše. Hlavní rozdíl mezi střešními okny a střešními světlíky spočívá v tom, že světlíky jsou určeny pro použití v nevytápěných místnostech, jako jsou garáže nebo neobývaná podkroví určená pro skladování, zatímco střešní okna jsou určena pro použití ve vytápěných místnostech, jako jsou například obytné půdní vestavby.

KONFIGURÁTOR OKEN

KONFIGURÁTOR OKEN

Související články

Pro koncové uživatele Kondensacja na oknie

KONDENZACE VODNÍ PÁRY NA OKNECH

Co je kondenzace vodní pary, jak zabránit vzniku kondenzace na oknech a co dělat, pokud se na Vašem střešní... read more

ODEBÍREJTE NÁŠ ZPRAVODAJ

Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.