Střešní okna a světlíky jsou skvělým řešením, které přináší do domu dodatečné světlo a větrání, avšak občas může docházet ke zatékání. Příčin může být celá řada a záleží na tom, proč střešní okno nebo světlík netěsní, jakým způsobem je třeba je opravit.
Společnost Dakea vyrábí střešní okna a světlíky , proto má odborné rady, jak se vypořádat s netěsnostmi střešních oken a světlíků. Ať už je vaše střešní okno od Dakea, Velux nebo jiné značky, tyto rady vám pomohou problémy rozpoznat a vyřešit.
Nezapomeňte, že pokud jste majitelé domu a nevíte si rady s údržbou svépomocí, zavolejte místní pokrývačskou firmu nebo specialistu na střešní okna, abyste zajistili účinnou opravu netěsnosti.
Majitelé domů, přečtěte si rady a informace nebo si prohlédněte naše nejčastěji kladené otázky. Jste-li profesionální pokrývač nebo montážní firma, přeskočte na rady pro profesionální montážní firmy týkající se zatékání střešních oken, kde najdete další informace.
K netěsnosti střešních oken a světlíků může docházet z různých důvodů. Chcete-li zúžit příčinu, začněte tím, že se podíváte na tyto dva faktory:
Pokud z vašeho střešního okna nebo světlíku kape voda a netěsní, když je chladno, ale nijak zvlášť když prší, pravděpodobně se vůbec nejedná o netěsnost, ale o kondenzaci na vnitřní straně skla. Kondenzace vzniká, když se teplý, vlhkostí zatížený vzduch dostane do kontaktu se studeným povrchem a tato vzniklá kondenzace pak odkapává do místnosti.
Nejjednodušší způsob, jak to ověřit, je sledovat netěsnost a kapající vodu za různého počasí, a pokud máte dostatečně dobrý výhled, zjistit, zda okno vypadá " zamlžené" nebo mokré. Pokud zatéká, když je venku chladno, ale neprší, jedná se s největší pravděpodobností o kondenzaci. Můžete také zkontrolovat další známky kondenzace ve vašem domě, jako je kondenzace na svislých oknech, plíseň nebo loupající se barva. Pravděpodobnost vnitřní kondenzace zvyšuje například časté sušení prádla v místnosti nebo vaření a koupání bez dostatečného větrání.
Pokud se domníváte, že kondenzace vody postihuje váš dům a střešní okna, měli byste udělat několik věcí. Přečtěte si náš článek "o zastavení kondenzace na oknech", kde najdete další podrobnosti.
Pokud vaše střešní okno nebo světlík při silném dešti netěsní, není pravděpodobné, že by to bylo způsobeno kondenzací. Místo toho může být příčinou problém s oplechováním nebo instalací okna – případně se střechou celkově. Níže uvádíme, jak jednotlivé problémy identifikovat a jak je odstranit.
Zkontrolujte oplechování kolem okna tak, že nejprve z vnější strany okna odstraníte listí, mech nebo jiné nečistoty. To by se mělo provádět pravidelně. Poté zkontrolujte, zda v oplechování nejsou mezery, díry nebo uvolněné upevňovací prvky. Pokud nejste pokrývač, nezkoušejte to sami! Místo toho zavolejte odborníky, kteří budou mít bezpečný přístup na střechu a mají odborné znalosti pro diagnostiku problému.
Pokud máte staré střešní okno nebo světlík, je možné, že se oplechování časem poškodilo nebo opotřebovalo. V takovém případě bude možná nutné jej vyměnit za nové oplechování pro střesní okno nebo za kompletně nové a odborně instalované střešní okno. Nezapomeňte také, že nové střešní okno bude mít lepší parametry z hlediska účinnosti a funkcí.
Pokud je v oplechování jen malá mezera, ale jinak je v dobrém stavu, můžete k utěsnění otvoru použít střešní tmel nebo silikonový tmel pro externí použití. Během několika následujících týdnů okno sledujte a přesvědčte se, že se problém podařilo vyřešit.
V některých případech může špatná instalace střešního okna nebo světlíku způsobit problémy se zatékáním. Pokud jste majitelem domu a zjistíte netěsnost krátce po instalaci okna nebo světlíku, měli byste kontaktovat montážní firmu a požádat ji o odstranění problému.
Pokud hledáte profesionálního instalatéra oken, zkuste prozkoumat naši webovou stránku “kde koupit”.
Pokud je okno otevíratelné, zkontrolujte, zda nic nebrání jeho zavření, například větvičky, listí nebo jiné nečistoty. Zkontrolujte také, zda zavírací mechanismus funguje správně. Pokud je poškozený, může být netěsnost způsobena tím, že okno při zavírání netěsní a dochází k zatékání vody.
Pokud je příčinou problému ucpání, jednoduše odstraňte z okna všechny nečistoty. Pokud je to možné, zjistěte příčinu nahromadění nečistot a vyřešte ji, abyste předešli dalším problémům. Někdy to nebude možné – například vítr, který na střechu nafouká listí – ale jindy ano – například větve stromů visící nad střešní plochou, které je třeba ořezat nebo odstranit.
Někdy je kapající voda z netěsnícího střešního okna nebo světlíku ve skutečnosti způsobena netěsnící střechou. Voda přitékající ze střechy může stékat ke střešnímu oknu nebo světlíku a odkapávat odtud, takže to vypadá, že problém je v samotném okně. V okolí okna se také s větší pravděpodobností objeví skvrny od vody/poškození, pokud skutečně střechou protéká. Netěsnost střechy je běžně způsobena poškozenou břidlicí, taškami nebo jinou střešní krytinou, zejména pokud máte starší střechu a pokud v nedávné době došlo ke špatnému počasí, například k silnému větru.
Pro diagnostiku tohoto problému je třeba zkontrolovat střechu v okolí střešního okna. Zjistěte, zda nechybí nebo nejsou poškozeny tašky, břidlice, střešní krytina apod.
Poškozenou střechu je nutné rychle opravit, aby nedošlo k vážnému poškození objektu. Nezapomeňte, že prosakování vody do střechy může způsobit další problémy se střešní konstrukcí, trámy a službami.
V závislosti na celkovém stavu vaší střechy může jít o výměnu jediné tašky nebo břidlice, nebo může být nutné celou střechu předělat či vyměnit, aby se zajistilo, že v budoucnu nedojde k dalšímu zatékání.
Pokud jste majitelem domu a nejste si jisti, jak opravit střešní okno nebo světlík, vždy zavolejte místního pokrývače nebo profesionálního montéra střešních oken. Odborníci budou schopni bezpečně diagnostikovat příčinu netěsnosti a účinně ji opravit.
Jako montér střešních oken dostanete několik dalších tipů, jak diagnostikovat problém a poskytnout účinné řešení.
Obvykle radíme, že pokud se voda objeví mezi křídlem okenního otvoru a rámem, pak je příčinou problému střešní okno. Pokud se voda objeví mezi rámem střešního okna a vnitřním otvorem nebo stěnou, pak to může být známkou špatné montáže. Použití RUC manžety z paropropustné fólie při montáži však může těmto problémům pomoci předejít.
Je důležité zdůraznit, že místo zatékání a místo, odkud voda kape a objevuje se v místnosti, jsou dvě odlišné věci. V mnoha případech se voda objevuje v místech, kde nemůže dále stékat kvůli mezeře/prasklině nebo díře na povrchu. Místo zatékání je obvykle jinde, kde se voda může zvenčí vsáknout do střešní krytiny.
Pokud bylo střešní okno instalováno nedávno, problém je pravděpodobně s chybou v instalaci.
Je třeba mít na paměti několik věcí. Sada oplechování musí odpovídat instalovanému střešnímu oknu, protože se tím zabrání vzniku mezer, kterými by mohlo protékat. Což by mohlo být známkou toho, že střešní okno nebylo správně nainstalováno. Nezapomeňte se také ujistit, že oplechování střešního okna je správný typ pro daný materiál střešní krytiny.
Zde je několik příkladů různých typů oplechování, které máme ve společnosti Dakea k dispozici:
Kromě oplechování by měla být kolem rámu střešního okna nainstalována sekundární vodotěsná zábrana, známá jako manžeta z paropropustné fólie. Účelem této manžety z paropropustné fólie je vytvořit dodatečnou vodotěsnou bariéru, takže i když oplechování netěsní, manžeta fólie pod oplechováním by měla vodu zastavit a odvést z povrchu střešní fólie nebo střešní plsti. Pokud manžeta správně nainstalovaná, může dojít i k jejímu zatékání, které může být způsobeno hromaděním kondenzátu na střeše.
Většina pojišťoven hradí zatékání do střešních oken, ke kterému došlo náhle – například po extrémním počasí nebo v důsledku pádu stromu. Obvykle však nekryjí běžné opotřebení. Pro jistotu byste se měli informovat přímo u pojišťovny domácnosti.
Existuje mnoho důvodů, proč do nových instalací střech zatéká. Závady v instalaci mohou způsobit mezery nebo díry v těsnění, které vedou k zatékání vody za vlhkého počasí. Může se stát, že sklon střechy je příliš malý, takže silný vítr může zvedat tašky a umožnit vodě proniknout pod ně.
Měli byste co nejdříve zavolat svému původnímu dodavateli a dát mu vědět, protože bude nejlépe vybaven k tomu, aby se s problémem vypořádal, a náklady mohou být zahrnuty v rámci původní smlouvy.
Článek: 11 nejčastějších problémů se střešními krytinami (a jak je odstranit)
Hledáte nové střešní okno nebo světlík? Prohlédněte si nabídku střešních oken a světlíků společnosti Dakea – navrženou pro profesionály.
Dakea spolupracuje s profesionálními pokrývači každý den a za tu dobu si osvojila spoustu triků. Přečtěte si více
Před příchodem zimy přijde vhod osvojení si základů toho, jak izolovat podkrovní místnosti, díky čemuž si t... Přečtěte si více
Pro Vás, profesionální stavitele domů, je nezbytné, abyste pro své zákazníky získali co nejkvalitnější prod... Přečtěte si více
Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.