Pro koncové uživatele

JAK IZOLOVAT PODKROVNÍ MÍSTNOST

Před příchodem zimy přijde vhod osvojení si základů toho, jak izolovat podkrovní místnosti, díky čemuž si tak o Vánocích můžete snížit účty za vytápění a zajistit teplo domova.

Přístavba podkrovní místnosti je také skvělým způsobem, jak zvýšit hodnotu vašeho domu. Díky další ložnici nebo kanceláři bude váš dům pro potenciální kupce atraktivnější a získáte za něj v případě prodeje vyšší cenu.

STUDENÉ PODKROVNÍ MÍSTNOSTI NEBO TEPLÉ PODKROVNÍ MÍSTNOSTI

Izolace podkrovních místností se liší podle toho, zda slouží jako skladovací nebo obytná místnost, proto jsme naše doporučení rozdělili na “studené podkrovní místnosti” a “teplé podkrovní místnosti”.

STUDENÉ PODKROVNÍ MÍSTNOST

Podkroví, které lze využívat pouze jako skladovací prostor. Izolace je položena na podlaze podkroví a nelze ji využívat jako účelovou místnost.

TEPLÉ PODKROVNÍ MÍSTNOST

Teplé podkrovní místnost lze považovat za další místnosti ve vašem domě (po řádné přestavbě a schválení). Ať už se jedná o další ložnici, kancelář, koupelnu nebo dokonce kuchyni, zateplené podkroví je izolované a vytápěné stejně jako jakákoli jiná místnost ve vašem domě a může v něm bez problémů bydlet další osoba.

ROZDÍLY MEZI STUDENÝMI A TEPLÝMI PODKROVNÍMI MÍSTNOSTMI

Hlavním rozdílem mezi studenou a teplou podkrovní místností je umístění izolace. Chcete-li dosáhnout studené podkrovní místnosti, museli byste izolovat přímo na horní straně stropních trámů až ke stropu pod nimi, aby mohlo procházet co nejméně tepla a váš domov zůstal teplejší.

Pokud jde o teplou podkrovní místnost, izolace by byla navrstvena těsně pod střechou, aby teplo z místností pod ní mohlo putovat do přestavěného podkroví.

VÍCE O STUDENÝCH PODKROVNÍCH MÍSTNOSTECH

Studené podkroví je obvykle považováno za levnější variantu izolace z obou možností, a to kvůli množství použité izolace. Při zateplování teplého podkroví vzniká kvůli šikmým střechám větší plocha, kterou je třeba zaizolovat, což zvyšuje cenu.

Potenciálním problémem, který by mohl vzniknout při pořízení studené podkrovní místnosti, je kondenzace vodní páry.

Pokud je kdekoli kolem podlahy podkroví porušena izolace, hrozí, že teplo bude stoupat mezerami v izolaci a setká se se studeným vzduchem v podkroví, což by mohlo vést ke kondenzaci.

Pokud je ve střešní konstrukci zabudováno správné větrání, měla by být vaše podkrovní místnost v pořádku, ale pokud vám kondenzace vadí, doporučujeme se obrátit na místního odborníka na střechy.

Přečtěte si náš článek o zabránění kondenzaci vody v oknech.

VÍCE O TEPLÝCH PODKROVNÍCH MÍSTNOSTECH

Jednou ze zřejmých výhod zateplení podkroví je, že získáte další místnost pro váš dům! Ať už se jedná o ložnici, obytný prostor nebo kuchyni! Možnosti jsou nekonečné a rozhodně není od věci popustit uzdu své fantazii!

Bohužel, zateplená podkrovní místnost stojí více než její studený protějšek, už jen kvůli další ploše, kterou budete muset zateplit. Každý centimetr vaší střechy bude potřebovat izolaci, včetně případného komína nebo dělící stěny, takže před jakýmkoli rozhodnutím budete muset zvážit své vlastní pozitivní a negativní dopady.

JAK IZOLOVAT TEPLOU PODKROVNÍ MÍSTNOST

Zde je několik způsobů, jak můžete zlepšit izolaci teplé podkrovní místnosti.

IZOLACE PRÁZDNÉHO PROSTORU

 

Při zateplování teplé podkrovní místnosti je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit izolaci, vyplnění prázdných prostor, které jsou přístupné.

Když se stavěly starší podkrovní místnosti, neplatily pro ně stejné předpisy o vytápění jako dnes, takže mnoho podkrovních místností zůstalo s minimální izolací. Přístup do těchto půdních prostor může být obtížný, pokud vám stavitel neponechal k dispozici dvířka, která byste mohli použít. V takovém případě doporučujeme kontaktovat místní izolační firmu a zjistit, zda vám může pomoci se zpřístupněním těchto studených prostor.

Pokud do těchto prostor přístup máte, jednoduše položte izolační role, které udrží teplo. V hůře přístupných místech lze případně použít i expandující izolační pěnu, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože po aplikaci se pěna velmi obtížně odstraňuje.

Pokud využíváte podkroví jako místnost, pomůže vám i to, když ji dobře vybavíte – třeba i koberci.

OKNA PODKROVNÍCH MÍSTNOSTÍ

Pokud uvažujete o zateplení podkrovní místnosti, měli byste zvážit použití střešních oken. Pro pomoc s udržením tepla a nižšími účty za energie bychom vám doporučili naše střešní okna Ultima Energy PVC s trojsklem, která zvyšují energetickou účinnost a mají špičkovou technologii blokování hluku.

SLOUPKOVÉ STĚNY

Konstrukce sloupkových stěn se obvykle vyskytují ve většině stropů a obdobná konstrukce se použije i při vytváření šikmých střech a stropů. Díky tomu, že jsou sloupkové stěny tvořeny svislými stojinami a vodorovnými patkami, můžete mezi sloupky snadno vměstnat izolační materiály a také připevnit izolaci přímo na dřevo. Jedná se o jednu z levnějších možností zateplení podkroví a je to ideální práce pro kutila nebo při zahájení projektu.

JAK IZOLOVAT STUDENOU PODKROVNÍ MÍSTNOST PŘI POUŽITÍ SVĚTLÍKU

Použití větracího světlíku ve studené podkrovní místnosti může být ideálním řešením, jak se zbavit problémů s kondenzací. Jak jsme již řekli, pokud jsou v izolaci mezery, teplo stoupá vzhůru a může způsobit kondenzaci, pokud nenajde místo, kudy by mohlo unikat. Zde přichází na řadu světlík DAKEA. Jednoduše otevřete světlík a nechte teplý vzduch unikat, čímž snížíte pravděpodobnost hromadění kondenzátu ve vaší studené podkrovní místnosti.

 

Související články

Pro koncové uživatele Replacing a roof window

11 OBVYKLÝCH PROBLÉMŮ SE STŘEŠNÍMI KRYTINAMI (A JEJICH ŘEŠENÍ)

Dakea spolupracuje s profesionálními pokrývači každý den a za tu dobu si osvojila spoustu triků. Přečtěte si více

Pro koncové uživatele A house builder installing a window

5 KLÍČOVÝCH VLASTNOSTÍ STŘEŠNÍCH OKEN PRO STAVITELE DOMŮ

Pro Vás, profesionální stavitele domů, je nezbytné, abyste pro své zákazníky získali co nejkvalitnější prod... Přečtěte si více

Pro odborníky Rooflight Size

PRŮVODCE VÝBĚREM SPRÁVNÉ VELIKOSTI STŘEŠNÍCH OKEN: JAK VYBRAT OKNO OPTIMÁLNÍCH ROZMĚRŮ

Při stavbě nového domu nebo přestavbě podkroví má správná velikost střešního okna zásadní vliv na výsledný ... Přečtěte si více

ODEBÍREJTE NÁŠ ZPRAVODAJ

Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.