Jiný

TIPY PRO UMÍSTĚNÍ STŘEŠNÍCH OKEN A SVĚTLÍKŮ

Střešní okna a světlíky mohou být skvělým způsobem, jak vnést světlo do vašeho domova, ale jejich umístění a poloha mohou ovlivnit jejich účinek. Přečtěte si tipy na nejlepší umístění střešních oken a střešních světlíků a výhody jejich správného umístění.

Poznámka: Ve společnosti Dakea používáme termín střešní světlíky pro označení neizolačních oken v místnostech, které nejsou obývány – například v garážích nebo skladovacích prostorách. Střešními okny označujeme izolovaná okna v místnostech, ve kterých se v domě žije, jako jsou ložnice, kuchyně, chodby a koupelny.

Proč je důležité umístění

Výběr nejlepšího umístění střešního okna ovlivňuje množství světla, které se dostane do domu, a také to, jak bude místnost vypadat a působit. Pokud chcete okno využít naplno, je opravdu důležité, abyste ho správně vybrali.

Maximální využití světla

Největší význam pro umístění střešních oken a světlíků má množství světla v místnosti a jeho distribuce. To není ovlivněno pouze tím, jakým směrem je vaše okno otočeno, zda světlu nebrání vnější faktory atd., ale také způsobem, jakým umožňuje světlu vstupovat do samotné místnosti.

Náklady na energie

Umístění střešních oken na místa, kam dopadá nejvíce slunečního světla, může být skvělým způsobem, jak přirozeně vytápět dům, a snížit tak spotřebu energie. Doporučujeme umístit střešní okna tak, aby směřovala na jih. Tímto způsobem mohou absorbovat co nejvíce slunečního světla během dne, což napomáhá přirozenému vytápění domu.

Může však být dobré kombinovat je s účinnými žaluziemi proti přehřátí. V zimě, na podzim a na jaře si tak můžete co nejvíce užít slunce, ale v nejteplejších letních týdnech se nepřehřejete.

Výhody denního světla

Denní světlo může mít velké výhody, pokud jde o udržení tepla a nižší spotřebu energie, ale může také skvěle zlepšit náladu. Bylo prokázáno, že sluneční světlo zvyšuje množství serotoninu, známého také jako “hormon štěstí”, který dokáže stabilizovat náladu, regulovat emoce a pomáhá s chutí k jídlu.

Optimalizací umístění střešního okna nebo střešního okna můžete maximálně využít denní světlo.

Ventilace

Světlíky a střešní okna mohou také přivádět tolik potřebný čerstvý vzduch. Ten je nejen příjemný za teplých rán, ale pomáhá také předcházet kondenzaci, vlhkosti a plísním. Střešní okno nebo střešní světlík kdekoli v místnosti tomu napomáhá, ale je dobré myslet na to, jak by se v místnosti mohl pohybovat vítr.

Při použití některých střešních oken Dakea můžete využívat naši funkci komfortního větrání místností, která je vybavena dvěma dalšími polohami uzamykání, takže si můžete zvolit, kolik čerstvého vzduchu se dostane do vašeho domova.

Střešní světlíky lze otevřít a zajistit tak větrání neobývaných místností, jako jsou skladovací prostory a garáže.

Tipy pro umístění střešních oken a střešních oken

Zde je několik tipů, jak lépe umístit střešní okna nebo střešní okna.

Umístění pro nejlepší světlo

Pokud jde o zvýšení množství přirozeného světla, existuje řada aspektů, které vám pomohou maximálně využít, např. přidáním střešního okna nebo střešního světlíku do vašeho domu.

Okna orientovaná na jih

Okna orientovaná na jih mají nejlepší polohu, aby se na ně během dne dostalo co nejvíce slunečního světla, aniž by docházelo k oslnění jako u oken orientovaných na východ nebo západ. Pomáhají tak maximalizovat denní světlo, ale zároveň udržují v domě příjemný a útulný interiér.

Umístění střešního okna na severní stranu střechy by znamenalo, že sluneční světlo a sluneční teplo nebudou plně využity.

Vnější prostředí

Protože střešní okna směřují z velké části k obloze, jsou skvělým prostředkem pro zlepšení osvětlení domu, i když máte hustou zahradu nebo žijete v městské oblasti. Pokud je však váš dům nižší než stromy nebo budovy v okolí, může být dobré zvážit umístění střešního okna tak, aby se těmto překážkám vyhnulo.

Zatímco okna orientovaná na jih jsou za normálních podmínek vhodnější, je potřeba  východního, západního nebo severního umístění okna nezbytná, pokud je jih blokován stromy nebo budovami!

S VÍCE OKNY

Nejlepším způsobem, jak maximalizovat světlo, je použít více menších střešních oken. Tím se zlepší distribuce světla po místnosti.

Například jedno velké střešní okno může umožnit dennímu světlu osvětlit 46 % místnosti. Dvě střešní okna o stejné celkové ploše jako jedno by osvětlila přibližně 48 %. Čtyři střešní okna se stejnou celkovou plochou, ale rovnoměrněji rozložená, by umožnila dennímu světlu osvětlit přibližně 65 % místnosti!

Umístění střešních oken je tedy při použití více oken opravdu důležité a může pomoci maximalizovat světlo v prostoru. Snažte se umístit střešní okna nebo střešní světlíky tak, aby byla od sebe v dostatečné vzdálenosti a zvažte jejich umístění na opačných stranách místnosti, abyste co nejlépe využili denní světlo v různých denních dobách.

Umístění pro dobré větrání

Jakékoli otevíratelné střešní okno nebo střešní světlík pomůže zlepšit větrání, takže to nemusí být takovou prioritou jako maximalizace světla.

Existují však způsoby, jak podpořit větší průvan, což může být užitečné zejména v teplejších dnech, kdy potřebujete podpořit proudění vzduchu!

Umístěním střešních oken nebo střešních světlíků na opačných stranách místnosti (nebo na šikmých stěnách) můžete podpořit cirkulaci vzduchu, když jsou obě okna otevřená – jedním oknem proudí dovnitř a druhým ven.

Podobného efektu můžete dosáhnout umístěním okna naproti dveřím, které lze otevřít. (Ujistěte se však, že neotevíráte žádné protipožární dveře!)

Zvažte svůj nábytek

Posledním faktorem při umísťování střešního okna je nábytek. Nábytek sice můžete přemístit, ale je důležité si uvědomit, že dlouhodobé vystavení slunečnímu světlu může vybělit barvu měkkého nábytku, koberců, obrazů a dřeva.

Při umísťování nového střešního okna to může být na seznamu priorit až na posledním místě, ale může to být užitečné hledisko, které je třeba mít na paměti.

Pokud hledáte nový střešní světlík (pro neobývané místnosti) nebo střešní okno (pro obývané místnosti), prohlédněte si nabídku společnosti Dakea.

Související články

Pro koncové uživatele

RELAXACE BEZ KOMÁRŮ SE STŘEŠNÍMI OKNY? MUSÍTE! OBJEVTE ŘEŠENÍ!

DAKEA SÍŤ PROTI HMYZU, zkráceně Dakea Zia, je pohyblivý výrobek s hliníkovou lištou ze skelných vláken, kte... Přečtěte si více

Jiný

TIPY PRO UMÍSTĚNÍ STŘEŠNÍCH OKEN A SVĚTLÍKŮ

Střešní světlíky a střešní okna mohou být skvělým způsobem, jak vnést světlo do vašeho domova, ale jejich u... Přečtěte si více

Jiný

Způsoby Omezení Vnějšího Hluku

Vytvoření klidné a tiché atmosféry může být pro každého majitele domu nebo i stavebníka výzvou. Pokud máte ... Přečtěte si více

ODEBÍREJTE NÁŠ ZPRAVODAJ

Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.