Jiný

JAK SNÍŽIT TEPELNÉ ZTRÁTY OKNY

V současném ekonomickém klimatu může být hledání způsobů, jak snížit tepelné ztráty chytrým způsobem, jak snížit účty za enrgie a minimalizovat spotřebu energie složité. V tomto článku se seznámíme s některými způsoby, jak můžete snížit tepelné ztráty okny.

Kolik tepla se ztrácí okny?

Běžný dům ztrácí okny přibližně 10-15 % celkového tepla. Toto číslo se v jednotlivých objektech liší, zejména s ohledem na různé typy oken a počet oken v domě.

Jak okna ztrácejí teplo?

Hlavní způsob, jakým mohou okna ztrácet teplo, je proces zvaný sálání přes zasklení. K tomu dochází, když jedno sklo absorbuje záření (vnitřní teplo) a to se šíří sklem a dostává se na vnější okenní sklo. Protože je toto sklo chladné, záření (vnitřní teplo) se ochlazuje a ztrácí.

Mezi další způsoby, kterými mohou okna ztrácet teplo, patří únik vzduchu, kdy vzduch může unikat kolem okenního rámu a způsobovat malý průvan kolem okna. Tento problém lze vyřešit a bude vysvětlen níže.

Řešení tepelných ztrát okny

Pro snížení tepelných ztrát okny můžete udělat několik věcí. Některé z nich jsou finančně výhodnější než jiné, takže záleží na tom, kolik si můžete dovolit investovat a také na tom, které řešení pro vás bude nejvhodnější.

Multi-Glazing

Jedním z nejznámějších způsobů, jak snížit tepelné ztráty okny, je použití oken s více skly. Okna s dvojitým a trojitým zasklením napomáhají snižovat sálání prostřednictvím zasklení.

Více informací o střešních oknech DAKEA s více skly naleznete zde.

Při výrobě zasklení lze použít čtyři různé plyny: dehydrovaný vzduch a tři inertní plyny: argon, krypton a xenon.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak tyto plyny ovlivňují proces zasklívání, přečtěte si našeho průvodce zasklíváním oken.

Masivní závěsy

Masivní závěsy kolem oken mohou být skvělým způsobem, jak v zimních měsících udržet teplo. Můžete si dokonce pořídit tepelné závěsy, které jsou na zimu připravené a jsou navrženy tak, aby udržely teplo uvnitř.

Před zakoupením sady tepelných závěsů se ujistěte, že jste přesně změřili svá okna. Pokud jsou závěsy příliš krátké, nezachytí teplo a mohou zhoršit vaše problémy s tepelnými ztrátami.

Pozor na průvan

Průvan se může vyskytovat na mnoha místech v domácnosti, včetně oken a je vždy dobré znát některá základní místa, kde se může vyskytovat.

Začněte dveřmi svého domu. Místa, jako jsou poštovní schránky, kočičí průchody a klíčové dírky, mohou propouštět studený vzduch a umožňovat únik teplého vzduchu. Investice do zamezení průvanu v poštovních schránkách, klíčových dirkách a kočičích průchodech může být skvělým způsobem, jak minimalizovat tepelné ztráty a snížit účty za energie.

U oken může docházet k průvanu mezi oknem a okenním rámem, obvykle u otevíratelných oken, která se časem opotřebovala. K vyřešení tohoto problému lze zakoupit samolepicí pěnové pásky, které lze aplikovat kolem okna a jsou poměrně levné. Tyto pěnové pásky sice pomohou, ale nemusí vydržet dlouho, takže počítejte s tím, že toto řešení je dočasné.

 

Pro dlouhodobější řešení existují kovové nebo plastové lišty, které lze aplikovat kolem oken a které mohou odstranit problém s průvanem. Vydrží déle než pěnové pásky a mohou bez problémů přiléhat k oknům.

Pokud jsou vaše okna obzvláště stará nebo poškozená, je možná čas na výměnu.

Vpusťte světlo dovnitř

Dalším způsobem, jak můžete svůj domov vytopit, je pustit dovnitř světlo, když je k dispozici. I když je zima, můžete přes okna cítit sluneční teplo, takže otevřením závěsů slunečnímu světlu během dne můžete svůj domov přirozeně vyhřát, aniž byste museli utrácet další energii.

Další tipy pro snížení tepelných ztrát v domácnosti

Zakrýt podlahové desky

Pokud jsou podlahy vašeho domu tvořeny podlahovými prkny, která mají vedle sebe štěrbiny, může se dovnitř dostat studený vzduch a teplý vzduch může unikat. Neizolovanými podlahovými prkny může unikat 10 % tepla v domě, jak tedy postupovat při jejich izolaci?

Přidáním velkých koberců, přehozů a předložek můžete výrazně snížit možnost úniku tepla štěrbinami v podlaze. Pokud máte přístup k podlahovým prknům zespodu, může být přidání tepelné izolace také skvělým způsobem, jak minimalizovat tepelné ztráty.

Nezakryté radiátory

Dbejte na to, aby radiátorům nepřekážely velké kusy nábytku, jako jsou skříně a pohovky. V opačném případě může teplo místo vašeho pokoje pohlcovat nábytek, což může vytápění místnosti značně prodražit.

Další tipy a informace o tepelných ztrátách naleznete v našem článku “Jak zlepšit izolaci domu“.

 

Související články

Pro koncové uživatele

RELAXACE BEZ KOMÁRŮ SE STŘEŠNÍMI OKNY? MUSÍTE! OBJEVTE ŘEŠENÍ!

DAKEA SÍŤ PROTI HMYZU, zkráceně Dakea Zia, je pohyblivý výrobek s hliníkovou lištou ze skelných vláken, kte... Přečtěte si více

Jiný

Způsoby Omezení Vnějšího Hluku

Vytvoření klidné a tiché atmosféry může být pro každého majitele domu nebo i stavebníka výzvou. Pokud máte ... Přečtěte si více

Případové studie

DAKEA PŘECHÁZÍ NA BEZPLASTOVÉ OBALY

Pro nás ve společnosti Dakea je udržitelnost základem všeho, co děláme. Jako společnost můžeme pro záchranu... Přečtěte si více

ODEBÍREJTE NÁŠ ZPRAVODAJ

Jste profesionální střechařský řemeslník, zhotivitel nebo stavebník? Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje ještě dnes a buďte prvním, kdo uslyší o našich novinkách v sortimentu, o kampaních na podporu prodeje a o jedinečných nabídkách.