ODOLNOST VŮČI ZEMĚTŘESENÍ V NIZOZEMSKU

RIZIKOVÁ OBLAST! Provincie Groningen je známa častým výskytem zemětřesení způsobeným těžbou plynu, která se zde provozuje od roku 1963. První zemětřesení postihlo tuto oblast hned po Vánocích 26. prosince 1986 a od té doby přesáhl jejich počet tisícovku. Nejčastěji se vyskytly otřesy zemské kůry o nízké intenzitě, ačkoliv občas dosahuje naměřená síla 2 nebo 3 stupňů Richterovy škály. Takto silná zemětřesení dokážou napáchat mnoho škod na budovách i dalším majetku místních obyvatel. Tyto okolnosti donutily vládu uvolnit bezmála 1,2mld. Euro na řešení daného problému a snížit těžbu zemního plynu v dané oblasti. Dnes se na postiženém území znovu staví, přičemž jedním z nejdůležitějších požadavků je zajištění bezpečí a klidu místních obyvatel. Vlivem těžby bylo přímo zasaženo 29% obyvatel tohoto území. A právě pro ně, pro ty, kteří utrpěli újmu přímo související s těžbou, je pocit bezpečí ve vlastním domově jednou z nejdůležitějších věcí vůbec. Takto mimořádné požadavky byly výzvou pro firmy ze stavebního průmyslu, jež musely přijít s řešením odolným proti zemětřesení. Toho bylo docíleno např. použitím stavebních materiálů klasifikovaných jako odolné proti náročným vnějším podmínkám.

Jeden z těchto projektů je realizován společností Eeemshout Prefab, která se zabývá skeletovými dřevěnými konstrukcemi a specializuje se na prefabrikované a individuálně zpracované obytné budovy. V tomto článku se budeme věnovat dočasně zbudovaným domům poskytnutým těm rodinám, které utrpěly škody během zemětřesení. Tyto provizorní stavby nyní poskytují přechodné bezpečné útočiště rodinám, jejichž původní obydlí projdou opravami a zesílením konstrukcí, aby nadále nedocházelo k jejich devastaci.

INOVATIVNÍ STAVEBNÍ FIRMA

Shodou okolností se nám podařilo jednat s Pieterem de Boer, předsedou představenstva Eemshout Prefab, který nám povyprávěl více o firmě a některých jejích dalších projektech. Pieter vybudoval Eemshout Prefab před 20. lety a nyní má 45členný tým. Když jsme se ho zeptali, v jakém oboru se firma specializuje, odpověděl: „Vyrábíme střešní prvky pro luxusní domy, zejména kulaté střechy nebo speciální konstrukce, a to po celém Nizozemsku. Nabídka se do velké míry zaměřuje na movitou klientelu. Výstavba řadových domů, stejných jako jsou v tomto projektu, nepatři mezi hlavní činnosti naší společnosti, ale pouze nám pomáhá vyplnit naše volné kapacity. Zaměřujeme se na menší kontrakty s krátkými termíny realizace, neboť můžeme nabídnout větší flexibilitu. Druhým oborem, kterým se zabýváme, jsou 3D nákresy. Jsem překvapen, že se trh nevyvíjí tak rychle, jak bychom sami očekávali, nicméně i tak hrdě držíme prvenství mezi našimi konkurenty v daném oboru. Předvedení výsledků s předstihem, tzn. vizualizace střechy ve 3D modelu (zejména pokud se jedná o kulaté střechy), musí být pro naše zákazníky zcela jistě přidanou hodnotou”. Posláním Pietera a jeho firmy je dodání kvality, která zaručuje, že se zákaznici vracejí, a napomáhá ve vytvoření dlouhodobých obchodních vztahů. Pieter je také velmi hrdý na své zaměstnance, kteří úspěšně realizují plány a přání zákazníků.

Roof windows production 2

BEZPEČNÉ BUDOVY V APPINGEDAMU

Odolnost proti zemětřesení byla všemi zainteresovanými stranami na projektu během posledních několika let uznána za klíčovou, v důsledku čehož vláda podporuje místní firmy a nabízí podporu postiženým rodinám. To také přispívá k růstu zaměstnanosti v tomto převážně agrárním regionu Nizozemska. Budovy byly navrženy tak, aby zajistily maximální prostor rodinám v jejich dočasném bydlení. Konstrukce je lehká a trvalá, střechy jsou pokryté střešní krytinou a vybavené 2 střešními okny, které umožní větší přísun světla do ložnice a koupelny umístěné v podkroví. Kvůli zvláštním požadavkům tohoto projektu firma Eemshout Prefab zvolila okna Dakea Better Safe White, nabízené jedním z jejích dodavatelů – distributorem BMN. Tyto okna pomáhají vytvořit bezpečné prostředí pro budoucí majitele domů, a to zejména díky laminovanému dvojitému vnitřnímu sklu a tvrzenému vnějšímu sklu, které zabraňuje jeho prasknutí při náhlém zemětřesení nebo při nárazech – jak interních, tak externích.

Building

Poměr kvality k ceně střešních oken Dakea a propojení značky Dakea se skupinou VKR Group přesvědčilo stavebníka k volbě právě těchto doporučených výrobků: „Ze začátku to bylo zajímavé díky ceně. Pak mně kontaktoval obchodní zástupce Dakea, kterého jsem znal z minulosti. To mi dodává jistotu pro další postup prací s produkty Dakea”, řekl Pieter. Generální ředitel Eemshout Prefab byl rovněž mile překvapen zájmem a podporou projektu, které projevil tým Dakea. Na dotaz, zda by doporučili výrobky Dakea ostatním společnostem, Pieter konstatoval: „Víte co je pro nás důležité? Lidé, se kterými se setkávám. Lidé dělají byznys s lidmi. Takže! Jsem spokojený a značku Dakea mohu doporučit! První dojem je výborný”.

walls and windows

Související články

VÍCE OSVĚTLENÍ DO INTERIÉRŮ

Přestavba půdy na podkroví vždy vyžaduje zvláštní pozornost, neboť představuje poměrně levné a jednoduché z... Přečtěte si více

ENERGETICKY ÚSPORNÉ BYDLENÍ V NIZOZEMSKU

ÉRA EKOLOGICKÝCH BUDOV kvůli novým předpisům, a skutečnosti, že Nizozemsko před rokem 2050 hodlá redukovat ... Přečtěte si více