ENERGETICKY ÚSPORNÉ BYDLENÍ V NIZOZEMSKU

ÉRA EKOLOGICKÝCH BUDOV kvůli novým předpisům, a skutečnosti, že Nizozemsko před rokem 2050 hodlá redukovat spotřebu plynu na minimum, tak stále větší počet majitelů domů v zemi začíná investovat do budov, které budou šetrné k životnímu prostředí, a montují ekologické zdroje elektrické energie. Na významu také získávají izolační materiály, zvyšující energetickou účinnost prostřednictvím cirkulace tepla uvnitř domů. Takové soběstačné bydlení je nyní trendem ovlivňující myšlení firmy Bloemendal Bouw a její projekt renovace 97 domů a bytů nacházejících se v Leusdenu v Nizozemsku to vše stvrzuje. Všechny budovy byly opravené s použitím materiálů, které pomáhají maximálně omezit tepelné ztráty, a které jsou v souladu s novými předpisy. To také napomůže budoucím majitelům snížit náklady na topení.

BLOEMENDAL BOUW – STAVEBNÍ FIRMA POHÁNĚNÁ INOVACEMI

Firma vznikla v roce 1961 a je nejproslulejší stavební firmou v Leusdenu. V roce 2003 byla převzata Bertem Boeijinkem a Janem Costou s cílem stavět vysoce kvalitní budovy. Nyní realizují jak renovace, tak novostavby, zejména v podobě domů (tradičních i pasivních), škol a nemocnic. Firma má rovněž velké zkušeností s opravami, zabezpečením budov, inženýrskými sítěmi a energeticky neutrálními renovacemi. Díky této soustavě obecných i odborných znalostí a obchodních zkušeností je Bloemendal Bouw perfektní volbou pro každý projekt zahrnující vyspělé stavební techniky.

Roof window - Energy efficient housing in the Netherlands

PROJEKT HAMERSHOF

Plánování projektu Hamershof začalo v roce 2015. Je to obchodní centrum postavené v 80 letech 20. století, s byty nacházejícími se nad obchody. Hned na začátku bylo jisté, že renovace bude provedena takovým způsobem, jež zaručí, že energetická náročnost tohoto bydlení bude minimální. Toho bylo dosaženo instalací celkem 20 solárních panelů na jednotlivé střechy. O dodávku teplé vody a tepla na vytápění se starají tepelná čerpadla. Tyto nemovitosti jsou samozřejmě perfektně izolované. Firma Bloemendal Bouw produkuje prefabrikované prvky ve svém výrobním závodu, což znamená, že všechny komponenty vyžadované při stavbě střechy jsou na staveniště dovezeny v rozloženém stavu a na místě poté zkompletovány. Nejen že se tento koncept práce vyplácí, ale zaručuje též včasnou montáž. Navíc jsou všechny prvky dokonale utěsněné, čehož by nebylo možno dosáhnou při tradičním způsobu práce přímo na staveništi. Tím pádem jsou také maximálně omezeny tepelné ztráty na minimum.

Blackout blind - Energy efficient housing in the Netherlands

Střešní okna speciálních účelů

U složitých projektů je obzvlášť důležité, aby se o jejich realizaci postarali zkušení stavební partneři. Dodavatel střešních oken měl přijít s řešením, které by nejlépe ladilo s okolním prostředím, s existujícími budovami, a aby splňovalo specifické potřeby obyvatel. Jan Costa, generální ředitel Bloemendal Bouw, říká: „Dakea nám pro tento projekt dodala nejlepší řešení – okna Dakea Ultima. Upřimně řečeno, byl jsem z počátku trochu skeptický, protože jsem tuto značku neznal. Ale po jejím představení jsem si uvědomil, že Dakea je součásti holdingu VKR, a okamžitě jsem získal jistotu, že tímto řešením budou zcela splněny požadavky projektu. Po montáži okna ve vzorovém domu jsme byli všichni spokojení s naší volbou.” Toto rozhodnutí bylo podepřeno 20letou zárukou, která poskytuje klid VVE a majitelům domů, ale také firmě Bloemendal Bouw (zejména díky faktu, že projekt a rekonstrukce budou ukončeny během 12 měsíců).

Energy efficient housing in the Netherlands roof windows DAKEA

Pokud se jedná o střešní okna, tak kromě vysoké kvality, na kterou je firma Bloemendal Bouw zvyklá, měla velký význam také maximální vzduchotěsnost a mnoho dalších důležitých vlastností. Hodnota tepelně izolačních parametrů být výjimečná, a dokázala zadržet maximální část doma vyrobené energie. Průběh montáže musel být také intuitivní, plynulý a bez problémů, které by mohly prodloužit dobu montáže. Nakonec kvůli skutečnosti, že se tyto domy nachází v centru rušného města a mají tepelná čerpadla, která vytváří určitou míru hluku (ložnice jsou situovány přímo nad čerpadly), měla pro realizační firmu klíčový význam redukce hluku. Proto byla okna Ultima uznána za nejlepší volbu. K ukončení projektu bude zapotřebí 230 oken, hlavně ve velikosti U8A (134 x 140), aby co nejvíce obytných místnosti získalo dodatečné denní světlo. Menší okna (C2A) budou osazená v koupelnách.

Installing roof windows

„0 NA POČÍTADLE”

„Bloemendal Bouw je lídrem a odborníkem na výstavbu a obnovu budov nejtrvalejším možným způsobem. Dokáže zajistit komplexní řešení, jež podporují celkový plán renovace projektu Hamershof”, řekl hrdě vedoucí projektu Wim van Dijk. I když každý projekt má svá specifika, vždycky nakonec končí obnovou, zbrusu novou stavbou, nebo renovací. Tento projekt byl pro van Dijka obzvlášť důležitý, protože ukázal, jaký náskok má firma Bloemendal Bouw z hlediska výstavby domů „0 na počítadle”.

Energy efficient housing in the Netherlands house

Související články

SILNÝ PRODEJ S PODPOROU DAKEA

Dakea zajišťuje širokou škálu prodejní a technické podpory pro zvýšení prodeje svých produktů z oblasti stř... Přečtěte si více